Recenzje

Tribal Wars 2 – recenzja gry MMO

Tribal Wars 2 MMO

Tribal Wars 2 to przeglądarkowa gra strategiczna w konwencji MMO, zaprojektowana przez studio InnoGames. Produkcja jest oficjalną kontynuacją niezwykle popularnych Plemion, a dalsza część przygody ponownie opiera się na podboju innych królestw. Tribal Wars wyróżnia się jednak znacznie ładniejszą oprawą graficzną oraz dostępem do licznych ulepszeń w obszarze samej rozgrywki. Podobnie jak poprzedniczka, produkcja udostępniana jest graczom całkowicie za darmo.

Rozgrywka i mechanika w Tribal Wars 2

Gracz rozpoczyna zabawę jako właściciel niewielkiej osady, a jego zadaniem jest jak najszybsze jej rozbudowanie do rozmiarów potężnego miasta. W każdej chwili znajdujący się pod opieką gracza obszar może zostać wybrany na cel ataku ze strony innych uczestników. Podczas zabawy należy skupić się na poszukiwaniu odpowiednich dla swojej armii celów oraz pozyskiwaniu niezbędnych do rozwoju surowców naturalnych.

Własne oddziały wykorzystywane są zarówno do obrony zamku, jak i ataku na podobnie zdeterminowanych współgraczy. Podstawą rozrywki jest również dbanie o harmonijny rozwój całego królestwa. Gracz musi konstruować kolejne budynki, dzięki którym uzyska dostęp do wielu dodatkowych opcji. Podstawowe założenia produkcji nie uległy pod tym względem dużym zmianom w porównaniu do pierwszej części Plemion.

W Tribal Wars 2 gracze mogą wznosić i rozbudowywać 17 różnego rodzaju budynków. Niektóre z nich znane są weteranom serii, ale pojawiają się też zupełnie nowe, np. klasztor, karczma czy szpital. Obiekty te mogą być wykorzystywane do opracowywania nowych technologii. Do dyspozycji graczy pozostawiono także bardziej urozmaicone jednostki armii, których łącznie jest 13. Zwerbowanie odpowiednio licznych i silnych oddziałów pozwala nie tylko na łupienie innych uczestników zabawy, ale nawet przejmowanie ich miast.

Walka i współpraca

W porównaniu do pierwszej części Plemion, Tribal Wars 2 wyróżnia się także dostępem do specjalnych obszarów na mapie. Przejęcie nad nimi kontroli znacząco przyspiesza produkcję i wydobycie surowców, a bez odpowiednio silnej ekonomii żadne królestwo nie ma praktycznie żadnych szans na przetrwanie. Zdobycie tych obszarów jest równie ważne, jak sama walka. Niepowodzenia mogą znacząco ograniczyć efektywność wszelkich działań prowadzonych w celu zwiększenia wpływów. Można tego jednak uniknąć, decydując się na zawiązywanie sojuszy z pozostałymi graczami. W rozgrywce Tribal Wars 2 naraz uczestniczą tysiące osób, a dyplomatyczna współpraca z nimi jest jedną z największych atrakcji całej produkcji. Wspólne radzenie sobie z poszczególnym wyzwaniami jest nie tylko przyjemniejsze od walki w pojedynkę, ale też rozwija umiejętności strategiczne uczestników zabawy. Ugrupowania graczy to plemiona, które wspólnie dążą do dominacji w świecie gry. Tworzenie takich grup zwiększa szansę na przetrwanie i zwiększenie zajmowanych terytoriów, a także umożliwia wykorzystywanie własnych struktur organizacyjnych.

Strona techniczna Tribal Wars 2

Podobnie jak pierwsza część serii, Tribal Wars 2 posiada przede wszystkim najlepsze cechy gry wojennej. Dlatego najwięcej interesujących rozwiązań znajdują tutaj głównie miłośnicy tego typu produkcji. Szata graficzna Tribal Wars 2 jest o wiele ładniejsza i bardziej dopracowana, niż nie odbiegająca przecież od ustanowionych przed laty standardów grafika pierwszej części Plemion.

Twórcy produkcji zadbali o bardzo staranne odwzorowanie średniowiecznego klimatu, który stanowi jednocześnie jeden z największych atutów strategii. Zamki przynależne graczom prezentują się obecnie jak prawdziwe twierdze, do których zdobycia trzeba włożyć bardzo wiele wysiłku. Znaczącej poprawie uległ także interfejs użytkownika. Obcowanie z nim jest wygodne i przyjemne, przede wszystkim za sprawą bardziej czytelnej oraz wyrazistszej grafiki. Gracz zyskuje także dostęp do znacznie bardziej przystępnego systemu zarządzania królestwem, co ułatwia mu podejmowanie pewnych i pozbawionych pomyłek decyzji.

Różnice pomiędzy Plemiona a Tribal Wars 2

Przy okazji projektowania Tribal Wars 2, odpowiedzialne za jego produkcję studio InnoGames starało się zwrócić szczególną uwagę na oczekiwania graczy. Pierwsza część Plemion już od ponad dekady cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem i szacunkiem użytkowników, dlatego przygotowanie jej drugiej części musiało wiązać się z koniecznością sprostania nawet największym wymaganiom.

Poprawie ulegała całą szata graficzna, a interfejs został należycie dopieszczony. Jednak to przede wszystkim nowe funkcje zabawy oraz przystosowanie rozgrywki do bardziej współczesnych standardów MMO sprawia, że Tribal Wars 2 jest godną następczynią swojej uznanej poprzedniczki. Jednocześnie produkcja zachowuje wszystkie najważniejsze zalety pierwszej części Plemion i doskonale oddaje jej ducha. Dzięki temu stanowi doskonałą propozycję dla wszystkich miłośników przeglądarkowych strategii. Tribal Wars 2 Jest jedną z najbardziej kompletnych tego typu produkcji na rynku oraz zapewnia wiele godzin doskonałej rozgrywki – zarówno miłośnikom pierwszych Plemion, jak i zupełnie nowym graczom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *