Recenzje

Plemiona – recenzja, opis, opinia

Plemiona

Gra przeglądarkowa Plemiona cieszy się niesłabnącą popularnością wśród Internautów. Dla części z nich jest to wręcz fenomen, pomimo swojej prostoty i pozostawiającej wiele do życzenia grafiki. Budowanie średniowiecznych osad z całą pewnością wciąga tym bardziej, że rejestracja jest całkowicie za darmo. Mnogość wersji językowej sprawia, że gracze z niemalże całego świata mogą zbudować swoją własną potęgę w wirtualnym świecie. Czas przyjrzeć się nieco bliżej grze Plemiona. Czego się można spodziewać po rozgrywce?

Nie należysz do żadnego plemienia? Stwórz własne i rośnij w siłę!

Do gry w Plemiona wystarczy dostęp do Internetu i przeglądarka internetowa, gdyż w całości rozgrywa się ona online. Na samym początku gracz ma do dyspozycji niedużą wioskę, jednakże po zdobyciu sił i dzięki rozwojowi przychodzi czas na podbój sąsiadujących z wioską terenów. W celu rozpoczęcia swojej przygody z grą, wystarczy zarejestrować się na stronie, bez konieczności instalowania jakichkolwiek programów czy skórek.

Następnie przychodzi czas na stworzenie swojego nicku i to już praktycznie wystarczy do tego, aby móc wejść w posiadanie małej wioski, na którą składa się kilka budynków. Naszym zadaniem jest ciągła rozbudowa osady, do czego oczywiście niezbędne są surowce. Drewno można pozyskać w tartaku, glinę w cegielni, a żelazo w hucie. Zasada jest taka, że im uzyskamy wyższy poziom rozbudowania kopalń, tym na stworzenie większej ilości budynków możemy sobie pozwolić i dodatkowo ulepszać je. Jak to zwykle bywa, potrzebne jest także wojsko, a do jego rekrutacji także niezbędne są surowce.

Co dalej? Gdy uda nam się pozyskać wystarczającą ilość surowców i zbudować za ich pomocą kolejne budynki, przychodzi czas na stworzenie szlachcica w pałacu, dzięki czemu nareszcie możliwe będzie rozpoczęcie podbijania sąsiednich osad. Należy tutaj zaznaczyć, że owe wioski należą do innych graczy.

Jak zatem zdobyć dodatkowe tereny? Otóż w tym celu należy aż kilkakrotnie zaatakować sąsiadów, wspomnianym wcześniej szlachcicem oraz wojskami. Jeśli trafimy na słabszego od siebie gracza, to możemy liczyć na zwycięstwo i przejęcie jego wioski. Jest tutaj jednak jeden problem, a mianowicie taki, że za każdym razem, nawet jeśli uda nam się przejąć terytorium, nasz szlachcic ginie, a więc do przeprowadzenia kolejnych podbojów konieczne jest stworzenie nowego.

Niekoniecznie w pojedynkę

W grze Plemiona nie jesteśmy skazani wyłącznie na siebie. Istnieje bowiem możliwość założenia swojego plemienia oraz zapraszania przyjaciół w postaci innych graczy. Można z nimi także się zjednoczyć i walczyć wspólnie z wrogiem. Zostało nawet stworzone forum plemienne, gdzie można komunikować się z graczami w celu opracowania strategii, rozwiązania zaistniałych problemów czy też doradzania.

Jeśli chodzi zaś o siłę poszczególnych graczy, to określają ją liczby zdobytych punktów. Na ilość punktów z kolei składa się:

 • ilość posiadanych wiosek,
 • poziom ich rozbudowy.

Jak zatem zwiększyć swoją liczbę punktów, czyli siłę? Niezbędne jest stoczenie wielu potyczek z innymi graczami. Trzeba niszczyć ich armie i przywłaszczać sobie ich terytoria.

Jakie jednostki dostępne są w grze Plemiona?

Na samym początku gry w Plemiona nie możemy liczyć na zbyt duże pole do popisu, jeśli chodzi o dostępne jednostki. Wszystko to jest ściśle związane z osiągniętym przez nas poziomem rozbudowy wioską, którą zarządzamy. Poszczególne jednostki mogą być rekrutowane wyłącznie w konkretnych budynkach.

Dostępnymi jednostkami w grze są:

 • pikinier,
 • miecznik,
 • topornik,
 • łucznik,
 • zwiadowca,
 • lekki kawalerzysta,
 • łucznik na koniu,
 • ciężki kawalerzysta,
 • taran,
 • katapulta,
 • rycerz,
 • szlachcic.

W zależności od typu jednostki, mogą być one rekrutowane w koszarach, stajni, pałacu czy też w warsztacie.

Grając w Plemiona, można liczyć na dodatkową pomoc w postaci systemu pomocy słabszym graczom. Pamiętajmy o tym, że cały czas do rozgrywki dołączają się nowi gracze, a więc jest to dla nich duże ułatwienie. Przykładowo jeśli napastnik jest znacznie silniejszy od swojej ofiary, to zostaje automatycznie obniżona siła posiadanych przez agresora jednostek. Tak więc ogólna siła jego natarcia zmniejsza się.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *