Recenzje

Grepolis – greccy bogowie w grze MMORTS

Grepolis mmorts

Grepolis to przeglądarkowa strategia MMORTS, przygotowana przez studio InnoGames. Akcja gry osadzona została w czasach starożytnych. Gracz obejmuje pieczę nad niewielkim greckim miastem, a jego zadaniem jest rozbudowanie go do rozmiarów potężnej metropolii. Prowadzane działania polegają na dążeniu do ustawicznego rozwoju w sferze zarówno militarnej, jak i gospodarczej. Do dyspozycji gracza oddano unikalne technologie, różnorodne budynki oraz unikalne moce greckich bogów. Grepolis to darmowa produkcja, zwracająca uwagę dopracowaną oprawą graficzną oraz rozbudowanymi opcjami społecznościowymi, ukierunkowanymi na współpracę między graczami.

Rozgrywka w Grepolis

Gracz wciela się w starożytnego władcę z ogromnymi ambicjami. W początkowym etapie gry do dyspozycji pozostawione jest tylko jedno miasto oraz przylegająca do niego wioska. Jednak dzięki odpowiednio prowadzonej polityce oraz brutalnej sile wojsk, możliwe jest przejęcie rządów także nad sąsiednimi krainami.

Grepolis łączy w sobie najbardziej istotne cechy gier ekonomicznych oraz strategicznych. Zadaniem gracza jest walka o dobrobyt poddanych, rozbudowa stolicy oraz opieka nad podległymi terytoriami, a także zatroszczenie się o finanse kraju. Istotną częścią rozgrywki jest jednocześnie budowa odpowiednio potężnej armii, która pozwala na odkrywanie i podbijanie zupełnie nowych lądów. Na wojenne łupy liczą jednak także pozostali gracze, dlatego duży nacisk w Grepolis położony został na współpracę i zawiązywanie sojuszy. Jednoczenie się z innymi władcami jest najlepszym sposobem na przetrwanie oraz zapewnienie swoim poddanym godziwych warunków życia.

Rozwój dyplomacji i gospodarki

Grepolis to prawdziwa gratka dla miłośników historii. Gracze zainteresowani czasami starożytnymi, polityką, wyprawami wojennymi i życiem monarchów z pewnością znajdą tutaj wiele dla siebie. Na efektywność działań prowadzonych przez gracza wpływ ma zarówno sprawna dyplomacja, jak i prężna gospodarka. W rozwoju cywilizacji pomagają również postępy naukowe.

W Grepolis zastosowany został system badań, który wymusza na graczach kolonizację określonych obszarów. Bez nich niemożliwe jest wynalezienie potrzebnych do utrzymywania odpowiedniego poziomu rozwoju technologii. W Akademii wynaleźć można szereg nowych jednostek wojskowych, takich jak Kawalerzysta, Hoplita czy Procarz. Na nową ścieżkę rozwoju miasto wprowadzają także różnego rodzaju rozporządzenia i ustawy, na przykład obowiązek służby wojskowej, kartografia czy demokracja.

Moce greckich bogów

Interesującym rozwiązaniem w Grepolis jest możliwość starania się o przychylność ze strony potężnych bogów Olimpu, którzy rządzili w Starożytnej Grecji. W tym celu konieczne jest wybudowanie świątyni, dzięki której bóstwa zaczną sprzyjać graczowi. Boska moc może być wykorzystana do wsparcia wojsk, zwiększenia produkcji w mieście czy wezwania na pomoc mitycznych jednostek. Rozwiązanie to wiąże się jednak z pewnym ograniczeniem, ponieważ każde z miast może naraz czcić tylko jednego boga.

W Grepolis do dyspozycji pozostawiono sześciu z nich:

  • Zeusa,
  • Posejdona,
  • Hadesa,
  • Herę,
  • Atenę,
  • Artemidę.

Każde z bóstw posiada cztery moce i może na różne sposoby pomagać miastu. Specjalizują się w innych elementach rozgrywki, dlatego wybór opiekuna powinien być dobrze przemyślany. Zmiana boga wiąże się z utratę całej łaski boskiej poprzednika, a tym samym osłabieniem jednostek i mocy na własnym obszarze.

Wojny i sojusze w Grepolis

Grepolis pozwala na zarządzanie więcej, niż jednym miastem. Gracz może bardzo szybko przejść do podbijania pierwszych wiosek, które następnie ofiarują mu darmowe jednostki lub zaczną płacić daniny w surowcach. Po pewnym czasie założyć można także zupełnie nowe miasto, nawet położone na osobnej wyspie. Najczęściej obszary te są już zaludnione, dlatego wojna o terytoria może być bardzo wyczerpująca.

Z pozostałymi uczestnikami zabawy można się także sprzymierzyć, tworząc prawdziwe sojusze. Wymaga to sporego wysiłku i spełnienia określonych obowiązków, ale korzyści wynikające z członkostwa są bardzo korzystne. Zawiązanie sojuszu daje istotną przewagę nad innymi graczami, a także umożliwia budowanie prawdziwych cudów świata przeznaczonych do dodatkowej interakcji. Budynki te wymagają kooperacji i dużego nakładu pracy, ale oferują potężne bonusy. Pozwalają na rekrutowanie mitycznych jednostek i zwiększenie wydobycia surowców, a także zdobycie większej boskiej przychylności. Sojusz, który do 10 poziomu wybuduje cztery z dostępnych siedmiu cudów może nawet wygrać rozgrywkę w swoim świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *